reklamuj się na portalu dswrachunkowosc.pl     skontaktuj się z redakcją    skrócona mapa portalu
DSW Rachunkowość                                                                      pozycja
    Strona główna         Aktualności rynkowe        Inwestycje         Firma i biznes      Przegląd produktów finansowych      Zarządzanie finansami     pozycja  pozycja
    Włosi przenieśli swoją fabrykę do Polski. "Firem" ucieka przed kryzysem gospodarczym na południu Europy →     Norwegia nie chce przystąpić do UE →
 
 

Andrzej Sadowski w rozmowie z dziennikarzami Bankier.pl o tym jak państwo może wspierać przedsiębiorców w kryzysie


margin

Aktualności rynkowe, Dodane: 29-06-2013 | Daria Świtalska

Zdjęcie: licencja CC (flickr.com)

« Polacy wycofują oszczędności z lokat                                  Polski rynek nieruchomości nienasycony »

W studiu portalu Bankier.pl pojawił się Andrzej Sadowski z Centrum imienia Adama Smitha. Ekspert oceniał działania polskiego rządu w kontekście rozwoju polskich firm w kryzysie.

wywiad

Fragment rozmowy

Aleksandra Jaros (dziennikarz): Już wiemy, że deficyt budżetowy będzie większy o 16 mld złotych, oszczędności o 8,5 mld złotych. Czy jest Pan zaskoczony?

Andrzej Sadowski: To było do przewidzenia [...] trzeba się raczej skupić na tym, aby wprowadzić w Polsce automatyczny mechanizm dostosowywania wydatków rządowych do przychodów. Zdarzają się takie cykle dekoniunkturalne, które dają słabsze efekty ekonomiczne i mniejsze wpływy budżetowe, stąd zamiast przysłowiowo "bić pianę", należy z góry taki mechanizm wprowadzić do życia tak, aby też polski rząd miał możliwość reagowania na sytuacje nadzwyczajne.

Aleksandra Jaros (dziennikarz): Skoro wszyscy przewidywali taką sytuację, skoro ekonomiści już dawno wspominali, że taki scenariusz może się wydarzyć, to dlaczego taki budżet został w ogóle uchwalony?

Andrzej Sadowski: Budżet jest pewną prognozą przynajmniej jeśli chodzi o kwestię przychodów, bo o ile wydatki daje się bardzo precyzyjnie ująć, o tyle przychody są pewnym planem lub raczej prognozą, stąd jeżeli dzisiaj widać, że mamy gorszą sytuację ekonomiczną i polscy przedsiębiorcy nie prowadzą w tym wymiarze aktywności gospodarczej, to spadają wpływy, stąd to nie był błąd jakiś nadzwyczajny, bo wszystkie rządy go popełniały. Te budżety nigdy nie były realizowane w stu procentach, natomiast organizowanie dyskusji publicznej i politycznej wokół tylko tego tematu jest mało produktywne [...].

Pełna rozmowa wideo dostępna jest na stronie bankier.pl. Przejdź do materiału →

 . ,


margin

Śledź najnowsze wydarzenia na dswrachunkowosc.pl:  Facebook  facebook   Kanał subskrypcji RSS  kanał rss

margin

Zapoznaj się również z innymi publikacjami:

oslocargo10 złotychprzedsiębiorca

Norwegia bez UE »                Cargo na GPW »                 W drodze po kredyt »             Są nowe etaty »

Oraz inne: System reklamy Test, ,

margin

Ten temat skomentowali (komentarze: czytelnicy 2):

W tej chwili dodawanie nowych komentarzy zostało wyłączone.

użytkownikProfil: Blask77 (aktywność: czytelnicy 7)

Rząd nie dba o polskich przedsiębiorców od lat. PO nie zrobiło dosłownie nic, aby małe i średnie firmy miały godne warunki konkurowania z największymi molochami. Prawda jest taka, że zobowiązania wobec państwa rosną, składki coraz większe, podatki także (mowa o 23-procentowym VAT, który miał być zdjęty), a w zamian nie ma nic.

użytkownikProfil: Bartłomiej Marczak (aktywność: czytelnicy 2)

Jeśli ktokolwiek łudził się, że polskie władze pomogą przedsiębiorcom w utrzymaniu potencjalnie dobrej koniunktury, był zwyczajnie naiwny. Dobrze wiemy jak nieskutecznie działa PO. Mieli okazję zaprezentować swoją "siłę" przez kilka ostatnich zmian. Są tylko zmiany na gorsze.


margin


 
szukaj nas na facebookuwarto przeczytać

punkt Firmy usługowe nie radzą sobie w kryzysie  →

punkt Centra wyludniają się →

punkt Polski system edukacji nieskuteczny

rekomendacje redakcji

REKOMENDACJE MIESIĄCA

To potwierdzone. Bieda wpływa destrukcyjnie na poziom inteligencji

bezdomny

W najnowszej publikacji jaka trafiła do tygodnika Science czytamy, że bieda ma bezpośredni wpływ na inteligencję człowieka [...] →

Pierwsze duże wydobycie gazu łupkowego w Polsce

łupki

Jak donosi dziennik Rzeczpospolita, odwiert łupków zlokalizowany na Pomorzu Wschodnim (okolice miasta Lęborka) okazał się sukcesem [...] →

 
DSW Rachunkowość stopka

Copyright © 2018 Banki 24 kopiowanie materiałów bez zgody redakcji zabronione

dswrachunkowosc.pl | reklamuj się | redakcja | kontakt